22. SLUŽBA LEKTORA

20.03.2022 09:37

22. SLUŽBA LEKTORA

Bratia a sestry, pri sv. omši i pri iných bohoslužbách ( pohreb, krst, sväteniny) počúvame čítanie z božieho slova. Evanjelium prednáša diakon alebo kňaz. Čítania a spoločné modlitby veriacich (prosby) čítajú laickí veriaci, ktorých voláme lektori. Táto služba je veľmi dôležitá a ten, kto ju ide vykonať má byť náležite pripravený. Cieľ lektorského čítania je veľmi jednoduchý: čítať Božie slovo nahlas a tak, aby poslucháči mohli slovo počuť zreteľne, porozumeli jeho význam a boli pohnutí v hĺbke svojho srdca zjaveniu Boha. V našom kresťanskom náboženstve, ktoré vychádza zo židovstva, božie slovo vždy prednášal muž. Otec v židovskej rodine pri veľkonočnej hostine vysvetľuje ako vyšli z egyptského zajatia. Chlapi, mužovia, otcovia nebojte sa a ponúknite sa k tejto službe. Dnes túto službu v Cirkvi môžu konať aj ženy. Právo čítať majú dospelí veriaci, teda pobirmovaní. Nech to nie sú malé deti, lebo babička sa teší, že malá vnučka už vie čítať. Deti môžu počas detských sv. omší. To nie je vystúpenie na Deň matiek alebo vianočnej besiedke, je to božie slovo.        Preto, ak je sv. omša na váš úmysel, zožeňte si niekoho na prednes božieho slova, ten nech príde v predstihu do sakristie, aby sa mohol na čítanie pripraviť. Bolo dobrým zvykom v našej farnosti urobiť kurz lektorov. Takýto ponúkame aj tohto roku a to vo Fričovciach  v sobotu po Veľkej noci 23.04. od 09.00 – 17.00 ( obed bude zabezpečený). Skúste naplánovať čas tak, aby ste mohli prísť – noví aj tí, ktorí už boli niekedy na lektorskom kurze. Vždy sa môžeme poučiť a skvalitňovať liturgiu. Berme to ako službu Bohu a farskému spoločenstvu. Môžete sa už predbežne hlásiť v sakrestii, kvôli miestnosti a obedom.