Oznamy o vysluhovaní sviatostí a svätenín

 

Sviatosť 1. svätého prijímania

  • Žiaci 3. ročníka ZŠ pristupujú k 1. sv. prijímaniu vo svojej farnosti, okrem veľmi vážnych dôvodov. Na prvé prijatie Eucharistie sa pripravujú školskou a farskou katechézou.
  • Školská katechéza prebieha v základnej škole na hodinách Náboženskej výchovy. Je potrebné, aby dieťa absolvovalo vyučovanie Náboženskej výchovy už od 1. roč. ZŠ. Zo stany rodičov sa očakáva záujem a aktívna pomoc dieťaťu pri plnení školských úloh v spolupráci s katechétkou - rehoľnou sestrou.
  • Miestom farskej katechézy je vlastná farnosť dieťaťa a prebieha pri sv. omšiach za účastí detí a mesačnými stretnutiami s deťmi a rodičmi.
  • Do prípravy detí k 1. sv. prijímaniu sú zapojení aj rodičia, preto sa požaduje ich účasť na týchto mesačných stretnutiach s rodičmi a deťmi. V šk. roku 2015/16 budú tieto stretnutia každú druhú nedeľu mesiaca a budú vyhlasované v nedeľných oznamoch. Základné informácie o príprave, niektoré špecifické požiadavky, vedomostné podmienky, termín 1. sv. prijímania a iné dôležité pripomienky budú rodičom zdôraznené na prvom stretnutí.
  • Jeden deň v týždni  podľa bohoslužobného programu je farská príprava na sv. omšiach za  účastí detí (tzv. rodinné sv. omše). Pri týchto sv. omšiach sa formuje u dieťaťa duch nábožnosti a poklony Eucharistickému Kristovi a tiež vzťah k spoločenstvu, formou primeranou jeho veku. Je potrebná pravidelná dochádzka na Rodinné sv. omše a potešujúca je aj účasť rodičov, resp. aspoň jedného rodiča dieťaťa.
  • Rodičia detí, ktoré neboli pokrstené v tunajšej farnosti, musia čo najskôr priniesť svedectvo o krste ich dieťaťa z farského úradu, kde bolo dieťa pokrstené.
  • Počas školských prázdnin sa príprava k 1. sv. prijímaniu nekoná.
  • Príprava dospelých k prijatiu eucharistie sa koná podľa všeobecných cirkevných noriem, ktoré sú schválené KBS a diecéznym ordinárom.

 

 

Sviatosť birmovania

Oznam pre záujemcov o sviatosť birmovania 2021 - klikni sem pre zobrazenie

            » Základné informácie, pravidlá prípravy a udeľovania, otázky «

Sviatosť zmierenia

  • Každý deň pred večernou sv. omšou, okrem nedieľ a sviatkov, v spovednej  miestnosti nášho kostola.
  • V bežný deň, pred rannými sv. omšami, na požiadanie v sakristii.                            
  • Prvopiatková sv. spoveď je aktuálne vyhlasovaná v nedeľných oznamoch.                            
  • Pred Vianocami a Veľkou nocou bude aktuálne vyhlásená v Bohoslužobných oznamoch.
  • Sv. spoveď chorých je na prvý piatok a pred Vianocami a Veľkou nocou aktuálne vyhlasovaná v oznamoch. Mimo to na požiadanie.                                                                                                                                                                                                                                          

 

 

Sviatosť krstu

 

  1. Príprava na sviatosť krstu (can. 851 CIC 83) je pred narodením dieťaťa, druhý piatok  v nepárnych mesiacoch. Krstná príprava je ohlasovaná v nedeľných oznamoch. 
  2. Krst príde nahlásiť jeden z rodičov dieťaťa do kancelárie farského úradu, aspoň týždeň vopred. Je potrebné doniesť rodný list dieťaťa. Ak rodičia prijali sv. manželstva v inej farnosti, aj cirkevný sobášny list.
  3. Je správne, aby rodičia, krstní rodičia a príbuzní prijali sviatosť zmierenia a aj duchovne sa pripravili na túto sviatosť.
  4. Cirkevný zákon (CIC 83 can. 874) určuje požiadavky, aby bol niekto krstným rodičom, okrem iného: zavŕšil 16 rok života; katolík; už prijal Eucharistiu; pobirmovaný; ak je zosobášený, žije v usporiadanom sviatostnom manželstve; žije život primeraný viere a úlohe, ktorú má prijať(praktizuje vieru); nepostihnutý žiadnym cirkevným trestom.

 

Sviatosť manželstva

Chcete uzavrieť sviatosť manželstva v našom farskom kostole?

AKO POSTUPOVAŤ ?

  1. Nahlásiť na farskom úrade (FÚ) termín a čas sobáša, čím skôr alebo aspoň 3 mesiace pred plánovaným termínom. V prípade, že neskôr zmeníte jeho termín, alebo čas, resp. ho stornujete, okamžite túto zmenu oznámte na FÚ.
  2. Po nahlásení termínu dohodnúť sa na spísaní cirkevnej zápisnice na FÚ.

      K tomu budete potrebovať tieto doklady:

  • Krstné listy obidvoch snúbencov (ak ste neboli pokrstení v našej farnosti). Krstné listy nesmú byť viac ako 3 mesiace staré. Ak niektorý zo snúbencov nebol pokrstený, potom doniesť rodný list.
  • Ak ste mali už predtým cirkevný sobáš, doložiť „Doklad o neplatnosti predošlého
    manželstva“.
  • Ak ste rozvedený (á), doložiť „Kópiu rozsudku o rozvode civilného manželstva“.
  • Ak ste mali civilný sobáš, doložiť „Sobášny list“.
  • Ak ste vy, alebo váš partner vdovec (vdova), je potrebné predložiť „Svedectvo
    o smrti predošlého manžela (manželky)“.

            Po predložení týchto dokladov v kancelárii, sa môže spísať sobášna zápisnica.

  1. Po spísaní cirkevnej sobášnej zápisnice treba vypísať  „Žiadosť o uzavretie manželstva“   na štátnej matrike v Širokom, kde je potrebné mať OP a rodné listy.
  • v prípade, že máte titul a nemáte ho zapísaný v OP, doniesť na matriku originál diplomu k nahliadnutiu (ak chcete mať titul uvedený na sobášnom liste).
  1. Absolvovať prípravu na sv. manželstva - Škola života. V našej farnosti sú dva termíny „Školy života“ a to jarný a jesenný termín. Vyhlasujú sa v rámci farských oznamov. Odporúčam mladým párom, aby si urobili „Školu života“ vopred. Je to dobrá príprava do manželstva, ale má učiť pracovať na prehĺbení ich vzájomného vzťahu!!!

 

Pohreb

Je svätenina. K nahláseniu pohrebu na farskom úrade je vždy potrebný List o prehliadke zomrelého, ktorý vystaví lekár a potvrdí matrikár.

 

Psychicky chorí môžu prijímať sviatosti?

Psychicky chorí – či môžu ísť na sväté prijímanie a spoveď

 

K sviatosti zmierenia a svätému prijímaniu môže pristúpiť človek pri jasnom Životnom úsudku, ktorý je schopný rozlišovať dobro a zlo. Kňaz preto každého veriaceho s mentálnym postihnutím alebo psychickou poruchou posúdi individuálne

Vážená redakcia,
pracujem ako ošetrovateľ v zahraničí. V súvislosti s mojou prácou by som vás chcel poprosiť, aby ste objasnili – či a kedy možno podávať sväté prijímanie psychicky ťažko chorým ľuďom vrátane tých, čo sú v pokročilom štádiu demencie. Taktiež ma zaujíma, či a ako títo ľudia pristupujú k svätej spovedi. Ďakujem za odpoveď.
     VIKTOR, západné Slovensko


Milý Viktor,
vaša otázka sa týka psychicky ťažko chorých ľudí, ktorí sú doma alebo v nemocničnom či inom ošetrení. Môžu alebo nemôžu pristúpiť k svätej spovedi a svätému prijímaniu? Zjednodušene možno odpovedať, že pristúpiť k sviatosti pokánia a prijímať Eucharistiu majú (môžu) tí kresťania katolíci, ktorí vedia, „čo“ prijímajú, a splnia podmienky pre platné, dovolené a užitočné prijatie sviatostí ustanovené v Katechizme Katolíckej cirkvi (KKC) a v Kódexe kánonického práva (KKP).
O sviatosti zmierenia v KKC, článku 1422, sa píše, že tí, čo pristupujú k sviatosti zmierenia, dostávajú od Božieho milosrdenstva odpustenie urážok spôsobených Bohu. Zároveň sa zmierujú s Cirkvou, ktorú hriechom ranili a ktorá sa láskou, príkladom a modlitbami pričiňuje o ich obrátenie. Z toho vyplýva, že k svätej spovedi, ale rovnako i k Eucharistii môže pristúpiť iba človek pri jasnom životnom úsudku, ktorý reálne ovláda svoju myseľ, rozum, vôľu, city a je schopný rozlišovať dobro a zlo. Pripomeňme si, že sviatosť je vonkajší znak, ktorý naznačuje a spôsobuje účinok sviatosti. Z duchovnej povahy sviatosti preto prijímajúci musí, nakoľko je to ľudsky možné, tento znak – milosť odpustenia hriechov a rovnako i prijatia Eucharistie s jej milosťou – vnímať, rozlišovať. Starobylá modlitba obsahuje slová: „Ó, presvätá hostina, v ktorej prijímame Krista, duša sa napĺňa milosťou a prijímame záloh večnej spásy.“ Duchovné ovocie prijímanej sviatosti preto treba rozlíšiť aj v prípade ľudí zranených psychickou chorobou či demenciou.
V pastorálnej teológii sa učíme o človeku ako prijímateľovi sviatostí, ktorý sa pri ich prijímaní osobne stretáva s Bohom. Hovoríme o dispozícii človeka a čo sa od neho požaduje, aby vykonaný obrad bol božsko-ľudským stretnutím, v ktorom Boh udeľuje človekovi svoj dar. Cirkev učí, že na prijatie sviatostí s duchovným úžitkom je potrebný úmysel prijímateľa prijať sviatosť. K základným úmyslom patrí: vo sviatosti sa otvoriť Božej láske; chcieť byť „plný milostí“ ako Panna Mária; žiadať od Boha dar spásy, ktorú Boh teraz a konkrétne mne prostredníctvom sviatostí ponúka. Len tak je sviatostné stretnutie medzi Bohom a človekom z obidvoch strán osobné a osožné. Jestvujú sviatosti (krst, v niektorých prípadoch aj sviatosť pomazania chorých – v stave umelého spánku alebo bezvedomia), v ktorých Boh ide kvôli spáse človeka až za túto hranicu.
Ako teda určiť hranice psychického zranenia chorého človeka či stupeň demencie? Kedy a ako často možno vyslúžiť sviatosť zmierenia a podať Eucharistiu týmto ľuďom? Kňaz musí každého tohto človeka a celkovú situáciu posúdiť individuálne. Ak sa chorý viditeľne nevie orientovať v základných potrebách života (KKP hovorí o podmienke schopnosti rozoznávania – porov. kánon 913 §2; 989), v tom prípade sviatosti – okrem sviatosti pomazania chorých – takej osobe nevysluhujeme. Príbuzných chorého poučíme, že ide o časť života človeka za hranicou ľudských možností, ale vždy v možnostiach Boha, kde platia iné pravidlá. Kňaz i príbuzní by si však mali vyprosovať poznanie, aby dôsledne a objektívne zhodnotili schopnosť chorého rozoznať dobré konanie od zlého, poznať hriech (vzhľadom na sviatosť zmierenia) a rozoznať Kristovo telo od obyčajného pokrmu (vzhľadom na sviatosť Eucharistie).
Milý Viktor, vám i všetkým v podobných situáciách života pri opat­rovaní chorých vyprosujem dar Božej lásky, svetlo i silu Božieho Ducha.

JOZEF JARAB
Autor je kňaz so zameraním
na pastorálnu teológiu

© prevzaté z KN 2/2015 str. 14